Zlatý bronz z Eurofestu

DSC06495 DSC06533

Již tradičně se v termínu 1.-6.července konal ve Slovinsku mezinárodní házenkářský turnaj Eurofest, kterého se podruhé v historii zúčastnilo i družstvo Centra Haná(CH). Po loňském druhém místu v kategorii MF 2001 letos trenéři Radek Flajsar a Leo Havlík přihlásili chlapce ročníku 2000 a do Koperu odjížděli s výrazně menšími ambicemi.

Souhrou různých okolností nastoupilo poslední červnový večer v Olomouci do přistaveného autobusu pouze 10 hráčů (z toho jen 3 narozeni v roce 2000). Zbytek výpravy tvořil realizační tým a bohužel zraněný brankář Jakub Kozubský, jehož zásluhou má klub k dispozici všechny statistiky z turnaje.

Do 700 km vzdáleného přístavního města nás, družstvo Zory Olomouc a dvě družstva Kutné Hory, bezpečně dopravila osvědčená dvojice řidičů František Sýkora a Robert Koutný. Hned po příjezdu do Koperu jsme se ubytovali v klimatizované škole Bonifika. V blízkosti školy se nacházely všechny hrací plochy, centrum města a dokonce i pláž. Kvalitní a chutná strava byla k dispozici ve školní jídelně. Všichni se velmi brzy aklimatizovali a již se těšili na první zápasy.

Zápasy ve skupině:

Mimo zápas s Výběrem Západního Srbska měli hráči Centra Haná vývoj všech utkání vždy pod kontrolou a zaslouženě zvítězili.

Centrum Haná –  Don Bosco Gent (BEL)      31:11 (14:5)

Centrum Haná – RK Slovenj Gradec (SLO)  23:12 (12:6)

Centrum Haná –  HIB Graz   (AUT)               16:10 ( 7: 5)

Centrum Haná – RD Herz Šmartno (SLO)   17 : 11 (8 :4)

Centrum Haná – Výběr Západního Srbska   15 : 21 (5:11)

Druhý zápas ve skupině, s již zmíněným Západním Srbskem, se vyvíjel jinak. Soupeř byl fyzicky silnější a od úvodního hvizdu nenechal nikoho na pochybách jak utkání skončí. Postupně navyšovaný náskok se v poločase zastavil na skóre 5:11 v neprospěch Centra Haná. V pauze duelu, jenž se hrál v nesnesitelném vedru a na nekvalitním asfaltovém povrchu, trenéři hráčům důkladně umyli hlavy. Nutno podotknout, že nejen vodou. Léčba zabrala a do druhé půle vběhli kluci bez respektu  a s chutí porvat se o důstojný výsledek. To se povedlo a poločas číslo 2 skončil 10:10 a celkově tedy 15:21.

S bilancí jedné prohry a čtyř výher obsadilo Centrum Haná v konečné tabulce skupiny A druhé místo a splnilo si tajný sen, postup do semifinále.

IMG_20150702_123317 IMG_20150705_094735

Semifinále:

Téměř domácí RD Izola, dosud neporažený vítěz skupiny B, byl naším soupeřem v boji o finále. Kluci s vyspělejším a kvalitnějším protivníkem (pozdější vítěz turnaje) drželi první půli krok (6:9) a to i přes zdravotní potíže některých hráčů a odjezd Jendu Ševčíka.

Konečný výsledek zápasu ovlivnilo v úvodu druhého dějství přísné vyloučení jediného našeho gólmana (Jakub Grulich) za kontakt s protihráčem mimo brankoviště. Mezi tři tyče musel Ondra Karvay a s novou rolí se srovnal se ctí. Chytil i sedmimetrový hod. Izola zaslouženě vyhrála 19:9 (9:6) a postoupila do finále.

DSC06718 DSC06726

Zápas o třetí místo:

V pondělí 6.7.2015, krátce po 18 hodině, nastoupilo „devět statečných“ starších žáků Centra Haná k poslednímu zápasu sezóny. Sokem v boji , podruhé během turnaje, byl Výběr Západního Srbska.

Srbský trenér měl k dispozici 14 urostlých řízků do pole a 3 gólmany. Všichni si ale v úvodních minutách zápasu málem ukroutili krky. Kluci z Hané totiž na centrálním hřišti předváděli pořádný fičák a vedli 6:1. Obrana v čele s uzdraveným Pospou (dal 2 nádherné góly) šlapala skvěle. Poli, po červené kartě v semifinále, našel nejen všechny odházené svršky, ale hlavně formu ze zápasů ve skupině. Po každém úspěšném zákroku dokázal svým řevem soustavně rušit podvečerní siestu Italů na protějším břehu Terstského zálivu. Dařilo se i v útoku a Adam s Radkem na křídlech dávali jeden gól hezčí než druhý. Nic ale netrvá věčně. Srbové prostřídali a v půli prohrávali  už jen o 2 branky.

Těžko posoudit co stálo za tak excelentním nástupem do zápasu. Snad přítomnost celého družstva Zory nebo našeho starostu, pana Kudláčka, který slíbil mimořádné odměny.

Druhý poločas byl taktickou bitvou trenérů. Srbové si již pohlídali našeho nejlepšího střelce v zápase, Kubu Flajsara. Větší prostor na hřišti tak dostal Michal s Ondrou a oba měli 100% úspěšnost střelby. Bojovalo se i v hledišti. Z jednoho kotle se neslo „Češi, Češi …“ a z druhého hřmělo “ Srbija, Srbija…“  Zvuk píšťalky rozhodčích v té vřavě často zanikal. Podobnou atmosféru lze zažít snad jen na zápasech reprezentace. Klukům začalo ubývat sil. Soupeř zlepšil obranu a začal využívat svých fyzických předností. Naše přeplněná lavička (Filip a Dušan) ale neúprosně hnala kluky k vytouženému cíli. Závěr je pořádné drama a jen pro silné povahy.

Poslední minuta zápasu: …vedeme 15:13 a jdeme do trháku, zdá se, že je rozhodnuto. Omyl. Srbský gólman bravurně chytá a okamžitě posílá spoluhráče do rychlého protiútoku. 15:14..   Chyba v naší rozehrávce… čtyři rychlé nahrávky a srbský pivot je ve vyložené šanci na srovnání skóre. Jenže i my máme skvělého brankáře. S jeho famózním zákrokem zazní i zvuk píšťalky, který ukončí tento neskutečný mač. Neuvěřitelné se stalo skutkem. Máme bronz. Hoši děkujem !!!

DSC06822 DSC06833

Vlna radosti a emocí nemá konce. Vítězný chorál a následné skoky do moře ve vítězných dresech jsou samozřejmostí. Poslední večer u pobřeží Jaderského moře nabral rychlý spád. Společná večeře, poslední nákupy a hlavně slavnostní zakončení turnaje, kde hráči TJ Sokola Centrum Haná i hráčky Zory Olomouc převzali poháry a bronzové medaile.

DSC06857 DSC06907

Zpáteční cesta na rodnou Hanou proběhla bez komplikací a všichni si ji patřičně užili. Akce …zpívá celý Bobík probíhala do časných ranních hodin. Znovu se potvrdilo, jak skvělou partu holky a kluci utvořily a navíc, během celého pobytu nevznikl ani sebemenší náznak jakéhokoliv kázeňského přestupku. Všem děkujeme za báječný a nezapomenutelný týden.

DSC06883 Všem rodičům, přátelům a příznivcům našeho klubu upřímně a z celého srdce děkujeme za gratulace a slova uznání. Velmi si vážíme Vaší podpory a přízně. DSC06910

One thought on “Zlatý bronz z Eurofestu”

1. Jeste jednou obrovská Gratulace klukům i trenérům. Je vidět, ze tady se ta hazena děla moc dobre!!!!